Pass

 Zonguldak’ta 6 yıl önce meydana gelen maden faciasında hayatlarını kaybeden 30 maden işçisi, olayın yıl dönümünde dualarla anıldı. 

17 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi -540 kodundaki maden ocağında grizu patlaması sonucunda 30 maden işçisi yaşamını yitirmişti. Facianın 6. yıl dönümünde ölen maden işçileri kuyu başında dualarla anıldı. Programa TTK Genel Müdürü Burhan İnan, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Kilimli Kaymakamı Hakan Özarslan, Kilimli Belediye Başkanı Ali Arslankılıç, TTK genel müdür yardımcıları, müessese idaresi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Gece vardiyasından çıkan işçilerle gündüz vardiyasına girecek olan işçilerin de katıldığı anma programı saygı duruşu ile başladı. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci de anma programında konuşma yaptı. Demirci, “-540 kodunda hazırlık işlerini yapan taşeron şirkette meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 30 arkadaşımıza ve bugüne kadar iş kazalarında hayatlarını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, ailelerine ve madenci camiasına başsağlığı diliyorum. Son aylarda karanlık odakların yine başımıza bela ettiği terör olaylarında şehit olan güvenlik görevlilerimize ve Zonguldak’ın son şehidi olarak dün toprağa verdiğimiz Tunahan Kartal kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Terörün her türlüsünü bir kez daha şiddetle lanetliyorum” dedi.

“YERALTI MADENCİLİĞİ UZMANLIK GEREKTİRİYOR”
Yeraltı madenciliğinin uzmanlık gerektiren riskli bir iş olduğunu ifade eden GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Biz madenciler yer altında birbirimize can emanet ederek çalışıyoruz. Biz GMİS olarak yer altında taşeronlaşmanın başladığı 2004 yılından itibaren uyarılarımızı yaptık. Madencilerin üretim kültürüne dikkat çektik. Taşeronlaşmanın yol açabileceği ciddi sakıncaları açıkça ortaya koyduk. Yer altı madenciliğinin uzmanlık gerektiren riskli bir iş olduğunu ifade ettik. Özel sektörün kâr mantığıyla yeraltı madenciliğini yapamayacağını anlattık. Karadon’dan Soma’ya, Ermenek’e kadar yaşanan faciaların tümü bu uygulamadan kaynaklandı. Taşeron uygulamasının bedeli ağır oldu. Biz sağlıklı koşullarda çalışmak ve üretmek istiyoruz. Ülkemizin bu kömüre ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından yapılan dualarla sona eren programda maden işçilerine mevlit şekeri ikram edildi. Gündüz vardiyasında işe gidecek olan madenciler, madenin yolunu tuttu.

Haber: İHA


Haber Okunma Sayısı : 2152
17.05.2016Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın