Pass

Ortak Akıl Toplantısı’nda Çaycuma Belediye Başkanına ‘davayı geri çek’ denildi Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından Filyos Projesi’nin hayata geçirilmesi için görüş alışverişinde bulunulması amacıyla ‘Filyos Projesi Ortak Akıl Toplantısı’ düzenlendi.

Toplantıya, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı, Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık, Zonguldak Havalimanı Müdürü Hasan Özşahin, AK Pati Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu, Belde Belediye Başkanları, Özel idare Genel Sekreteri Recep Demirtaş ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantının başında BEÜ’den Yardımcı Doçent Ferdi Kesikoğlu Zonguldak’taki ekonomik ve sosyal göstergelerin analizini ve yapılması gerekenleri anlattı. Toplantıda söz alan Çaycuma Belediye Başkanı açtığı dava hakkında konuşarak; “ Suçlu aramanın doğru olduğunu düşünmüyorum. En son 2012 yılında TEMA’nın dava açtığını öğrendik. Mahkeme kararları ile ilgili konuşmak istemiyorum. Ben dava açtım çünkü projenin Saltukova’dan bu tarafa geçmesini istemiyorum. Tespih taneleri gibi dizilmiş bölgeler olmaz. Saltukova’dan Çaycuma’ya kadar olan bölüm projeden çıkartılması gerekmedir. Biz Filyos Vadisine bir fakülte kurulmasını istiyoruz. Bu fakülte projeyi kolaylaştıracaktır. Bölge Kalkınma İdaresi’nin kurulmasını başından beri söylüyoruz. Siyasilerin omuzlarından yükü almak lazım. Bakanlıklar arasındaki koordinasyon eksikliği projeyi etkliyor” dedi.   

Belediye hizmetlerini anlatan Çaycuma Belediye Başkanına, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu “Belediye hizmetlerini değil, Filyos Projesi için ne yapmak istediğinizi anlatın” dedi. Çaycuma Belediye Başkanı ise işsizliğin büyük bir sorun olduğunu insanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiği için hizmetleri anlattığını söyledi.

AK Parti Milletvekili Özcan Ulupınar ise proje için açılan birçok davanın olduğunu ve davalardan birinin projeyi engellediğinin görüldüğünü söyledi.

Ulupınar; “Ya bu davaların sonlanması ya da ilgili Bakanlar Kurulu kararının alınması lazım. İki kez Bakanlar Kurulu kararı alındı. Bu Filyos’u başarmak zorundayız. TTK alternatif olmakta çıktı. Tersanelerde ilgi kriz var. Tarımı kalkınmamız lazım. Hayvancılığı teşvik etmek lazım. Kısacası Filyos’u yapmak zorundayız. Eğer Sayın Başkanımızın açtığı dava projeyi etkiliyorsa geri çekmesini rica ediyorum. Eğer etkilemiyorsa ben kendisinden özür dileyeceğim. Bununla ilgili hukukçu arkadaşlarım açıklama yapabilir. Proje başladığı andan itibaren istihdam başlayacak, binlerce insan çalışacaktır. Fabrikanın buralara geldiği düşünün. İşsizlik sorununu ortadan kaldırabilecek projedir. Başka seçeneğimiz yoktur. Tarım ve hayvancılığı kalkındırmak için ise proje istiyoruz. Ben arkama döndüğüm zaman Filyos’u konuşabilmem lazım.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Çaycuma Belediye Başkanına açtığı davanın geri çekmesi ricasında bulundu.

Çaturoğlu; “Liman kısmında açılmış birkaç dava var. Birçoğu neticelenmiş. Bir kısmı geri dönmüş. Biz ne anlaşılırsa anlaşılsın, müdahale etmemiz gerekiyorsa edeceğiz. Filyos sadece Çaycuma, Devrek, Gökçebey’in değil, Ereğli, Alaplı’nın Batı Karadeniz’i n hatta Türkiye’nin önemli projelerinden birisidir. Hayata geçmesi şarttır. Bu bölgeye ivme kazandırılacaktır. Çaycuma Belediye Başkanı kendisi bilir, davayı geri çeker çekmez bilmiyorum, ama rica ediyorum” dedi.

Özbakır ise 6 aydır demiryolları ile uğraştığını söyleyerek; “Biliyorsunuz yolları Avrupa Birliği yaptı. Sürekli tarih verdiler. Bizimle ilgili konular değil. Avrupa Birliğinin güvenliği ile ilgili konudur. Şunda da demiryolları çalışmaya müsait, açılışını bekliyoruz. Filyos Projen ile ilgilide açılmış 4 tane dava açılmış, ikisi bitti. Kararların bir an önce verilmesini sağlayacağız. İktidar ve muhalefet olarak bize menfaat sağlayan projelerin peşinde olmamız lazım. Limanın yapımı ise 3 sene sürecek. Arkasındaki kamulaştırmış yelerle ilgili Çaycuma Belediye Başkanının açtığı var. Başkan Kantarcı’nın projenin fazla yukarı gelmemesi konusunda halkı olabilir, ama bu konuyu düşünmesini istiyorum” diye konuştu. Üç milletvekillin davayı geri çekmesi ricasına, Belediye Başkanından herhangi bir cevap gelmedi. Toplantıdan çıkan sonucun kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi. Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan ise limanın hayata geçeceğini inandığını söyleyerek; “ tarım arazilerinin yoğun olduğu beldelerden biriyiz. Ama bunu değerlendiremiyoruz. Sulama ile ilgili sorunumuz var. İki gölet müracaatımız yok. Biri güvenlik nedeniyle iptal edildi. Arazi tabulaştırılmaları yapılarak sulu tarıma geçildiğinde tarımla ilgili bir engel kalacağını düşünmüyorum” dedi.

Zonguldak Köy Koop. Başkanı Bayram Cura, Filyos Projesi içinde tarınla ilgili bir çalışma göremediklerini söyledi. Sunumu gerçekleştiren Yardımcı Doçent Ferdi Kesikoğlu Bölgesel Kalkınma İdaresi Başkanlığına ilişkin beklentiler neler onu ortaya koymaya çalıştık. Özellikle Zonguldak’ın ekonomik verilerle durumunun ne olduğu teşvikle ilgili ne yapılması gerektiğini anlattık” dedi.

Haber: ESKPRES

 

 


Haber Okunma Sayısı : 2253
16.01.2016Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın