Pass

Çaycuma Kent Konseyi ve Kent Konseyi Yaşlılar ve Emekliler Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Mutluluğun Sırrı Doğru İletişim’ konulu konferans, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Gurbet Altay (ZONDEF Başkanı ) katıldı.

Etkinliğe; siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Altay,  çevresiyle de doğru iletişim kurarlar mutluluğun sırrının doğru iletişim kurabilmekte saklı olduğunu belirterek insanlar ve iletişim hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Birçok dernek ve sivil toplum kuruluşlarında görevli, birçok üniversitelerde ders veren Zonguldak Dernekler Federasyonu Başkanlığını yapan Gurbet Altay; “Sabah uyandığımız andan gece yattığımız ana kadar bütün bir günümüz iletişimle doludur. İş, aile, özel hayat, çevre, eş dost ve hatta bindiğimiz taksi, yanı başımızdaki komşu, sürekli uğradığımız restauran, asansördeki hiç tanımadığımız insanlar vs.

Eğer kişi, kendisiyle mutlu ise, tüm bu verilen örneklerde ve yaşamı boyunca diğer bireyler ile de doğru iletişim kurabilir ve stressiz bir gün ve hatta bir ömür geçirebilir. Ve fakat önemli bir gerçek vardır ki; insanların dışa dönük mü yoksa içe dönük mü olacakları doğuştan belli oluyor. Ne derece kendilerini geliştirip geliştirmeyecekleri ise sadece ailede bitiyor.  İçe dönük kişiler enerjilerini iç dünyalarındaki duygu yoğunluğu, hisler, odaklanmalar ve düşüncelerinden alırlar. Kararlarını genellikle kendi kişisel doğrularını esas alarak verirler ve çevrelerine danışmadan, akıl almadan içten yaparlar. Sessiz bir yaratıcılık iç dünyalarında dolanır durur. Eğer bulunduğu ailede de iletişime önem verilmiyor ve huzur hep ikinci planda kalan bir durum oluyorsa bu kişilerin işleri daha da zorlaşıyor. Dışa dönük kişiler ise; enerjilerini dış dünyadaki olup bitenden ve konuşulanlardan alırlar. İnsanlar ile hemen iletişim kurarlar, eleştiriye açık,  danışmaya açık, sorup soruşturmayı seven, sürekli bilgi peşinde koşan, hiç tanımadıklarını insanlarla bile konuşacak bir şey bulabilen insanlardır..  Arkadaşlık kurmaktan büyük keyif alan bu kişiler önceliği "şimdi" ye verirler. Anı yaşamak için doğmuşlardır. Hayatlarını esnek tutarlar ve o an içinde oluşabilecek her duruma o anda karşılık verirler. Hayattan zevk almaya bakarlar ve kolaylıkla yeni arkadaşlıklar kurar ve herkesten öğrenecek bir şeyleri olduğuna inanırlar. Ego duyguları neredeyse hiç olmadığı için öz mutluluklarını daha yoğun yaşarlar. En başında da belirttiğim gibi, eğer kişi kendiyle mutluysa doğru iletişim kurmak için uzman olmasına gerek yoktur. O zaten doğuştan uzmandır. En önemli nokta ise, kişinin kendiyle ne derecede mutlu olabildiği ise, sadece ve sadece geldiği ve yetiştiği aile yapısına bağlıdır. Mutlu, huzurlu ve sakin bir ailede yetişen insanların genellikle dış dünya ve diğer canlılarla sorunu olmaz, tanıdık tanımadık her insanla doğru iletişim kurabilme potansiyeline sahipti Aile içinde bazen yanlış iletişim kurabiliriz, bizim çocuklarımız için hedef koyma lüksümüz yok bırakalım kendi hedeflerini kendileri seçsinler, bırakalım hata yapsınlar, doğruyu anlatalım ama diretmeyelim.  Çocuklarımıza güvenelim. Anne baba olarak Onlar gibi düşünmeye çalışalım. Ben çocuklarıma 3 şey konusunda öğüt bıraktım. Kimsenin hakkını yemeyin. Kimseye Hakkınızı yedirmeyin. Hiç kimsenin kalbini kırmayın üç sigara içmeyin. Sizlerin de çocuklarınıza güzel sözleriniz olsun. Her yerde mutlu olmak mümkün.  Sizler izin vermediğiniz sürece hiç kimse sizi üzemez. Üzüntülere bizler izin vermekteyiz. Üzüntü insanın beyninde başlar ve biter. Beyninde başlıyorsa bitmesi de beyinde biter ”dedi. Gecenin sonunda Gazeteciler, Kent konseyi yönetim kurulu ve Avrasyam derneği yöneticileri Gurbet Altay’la hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Haber: EKSPRES

 


Haber Okunma Sayısı : 1895
30.12.2015Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın