Pass

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bilimsel araştırmalarda kullanılan son teknoloji ürünü cihazlarına yenilerini Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Baki Hazer tarafından yürütülen proje kapsamında Üniversiteye kazandırılan Agilent Technologies Cary 60 UV-Vis ve İnce Film cihazları, Hazer’in polimer kimyası alanında yürüttüğü çalışmalara önemli katkılar sağlayacak. 

Prof. Dr. Baki Hazer, cihazların özelliklerini anlattığı açıklamasında şunları söyledi:

“Günümüzde akıllı materyalleri olarak tanımlanan akıllı polimerler, çevresel değişiklikler karşısında büzülme, şişme, optik veya elektriksel özelliklerini değiştirme yeteneğine sahip maddelerdir. Dış uyarılar, sıcaklık, pH, çözücü, iyon, ışık, iyonik güç, elektrik, manyetik alan ve mekanik etki olarak ortaya çıkmaktadır. Bütün çevresel uyaranlar içinde sıcaklık etkisi ilginçtir ve bazı polimerler oda sıcaklığında berrak bir sulu çözelti halindeyken oda sıcaklığının hemen üzerinde suda çözünmez hale gelip suda çökmeye başlıyor ve çözelti bulanık hale geliyor. Işık geçirgenliği berrak çözeltide yüzde yüz iken bulanıklığın koyuluğuna göre ışık geçirgenliği azalıyor ve tam çökme halinde yüzde bire kadar düşebiliyor. Isıtmalı bu UV-VIS cihazında sıcaklık kontrollü olarak yükseltilirken ışık geçirgenliği de bir grafik şeklinde monitörden takip ediliyor. Yeni elde edilmiş olan uyarıya duyarlı polimer türünün hangi en düşük kritik çözelti sıcaklığına sahip olduğunu bilmek birçok uygulama için polimerin kullanılabilirliğini ortaya koymak bakımından çok önemlidir. Agilent Technologies Cary 60 UV-Vis cihazıyla ısı duyarlı polimerlerin sıcaklık değişimiyle ışık geçirgenliği ölçülerek karakterize edilebilmektedir. Özellikle sıcaklığa duyarlı nano jellerin karakterizasyonunda kullanılması planlanan bu cihazın Nano Teknoloji Mühendisliği alanındaki çalışmalar için çok yararlı olmasını bekliyoruz. Bir diğer yeni cihazımız ise İnce Film cihazı. Çok geniş bir yelpazede kullanım alanına sahip olan ince filmlerden elde edilen kaplamalar, elektronik ve optik aygıt teknolojisi gibi değişik uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Kalınlığı birkaç mikrometreden, birkaç ?’a kadar olan ince film kaplamalar farklı buharlaştırma teknikleri ile üretilebilir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı fiziksel buharlaştırma tekniğidir. Kaplanacak malzeme, herhangi bir şekilde ısı etkisi ile buharlaştırılır ve buharlaşan atomlar, substrat (kaplanan malzeme) üzerinde giderek yoğunlaşırlar. İşlem 1.10-6 T basınçlı vakum ortamında yapılır. Buharlaşmanın ısı rezistansı ile yapıldığı durumda rezistans teli sarılmış yüksek sıcaklığa dayanıklı pota içerisinde kaplama malzemesi ısıtılmaktadır. Kaplanacak malzeme üzerine buharlaşmış maddenin yoğunlaşması sağlanarak ince bir film tabakası elde edilmektedir. Nano Teknoloji Mühendisliğinin temel üretim cihazlarından olan bu ince film cihazının çalışır vaziyete getirilmesi desteği nedeniyle Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer’e en içten teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Üniversitede sürdürdüğü bilimsel çalışmalarda akademisyenler tarafından ihtiyaç duyulan cihaz ve ürünlerin alınması ile ilgili desteklerinin devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Akademisyenlerimiz alanlarında sürdürdükleri başarılı araştırma çalışmaları ile Üniversitemizin adını ulusal ve uluslararası düzeyde duyurmaya devam ediyorlar. Bu noktada biz de Bilimsel Alt Yapı Projeleri (BAP) kapsamında bu çalışmaları destekliyoruz. Son yıllarda sağladığımız bu ve benzeri desteklerle laboratuvarlarımıza modern teknoloji ürünü cihazlar kazandırdık. Bu cihazların en önemli kazanımlarından biri de lisansüstü eğitimlerdeki araştırmalarda kullanılmaları. Öğretim üyelerimizi yeni nesil teknolojiye sahip cihazlarla yetiştiriyoruz. Kimya Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Baki Hazer’in yürüttüğü projeler kapsamında aldığımız Agilent Technologies Cary 60 UV-Vis ve İnce Film cihazları da Nanoteknoloji Mühendisliği alanındaki araştırmalarında kullanılan modern teknolojinin ürünleridir. Dünya çapında araştırmaları ile Üniversitemizin en yüksek h-index’ine (28) sahip Hocamız Prof. Dr. Hazer’in bu cihazlarla başarılı çalışmalara imza atarak Üniversitemizi gururlandırmaya devam edeceğine inanıyorum.”

Haber: İHA


Haber Okunma Sayısı : 1275
30.12.2015Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın