Pass

Diyanet-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcısı ve Çaycuma İlçe başkanı Kenan Tunç, 04 Aralık Dünya Madenciler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında Madenciler gününü kutlayan başkan Tunç, şunları söyledi:

İnsanoğlu var olduğu zamandan bu yana rızkını kazanmak için kendine çeşitli meslek dalları seçmiş ve bu sayede hem kendinin hem de ailesinin geçimini sağlar olmuştur. Yer yüzünün en zor ve en meşakkatli mesleklerinden biri de hiç şüphe yok ki madencilik mesleğidir. Altın madeninden tutun da bor madenine kadar Allah’ın yaratmış olduğu binlerce maden vardır. Yaşadığımız bölge itibarıyla Zonguldak ve civarının yıllarca iç içe olduğu ve maden dendiği zaman adeta özdeşleştiği maden ise kömürdür.

Karaelmas ismiyle nam salmış kömür havzaları hem Zonguldak’ta hem de ülkemizin diğer bazı yerlerinde yitirilen binlerce cana rağmen ekmek kavgası ve ülke ekonomisi için hala varlıklarını devam ettirmektedir. Kömürü yerin yüzlerce metre altından çıkarıp insanlığın istifadesine sunan vefakar madencilerimiz iş, emek ve alın terinin sembol isimleridir.

Onlar, ocağa beraber girdikleri nice arkadaşları gözleri önünde can vermesine rağmen evlerine helal lokma getirebilmek ve evlatlarını kimselere muhtaç etmemek için zor şartlara rağmen çalışmaktan vazgeçmeyen kahramanlardır.

Buradan bir kez daha belirtmek isteriz ki özellikle Zonguldak'ta zarar ediyor bahanesiyle ocaklar kapatılamaz ve zararın faturası madencilere kesilemez. Ülke ekonomisine yıllarca büyük katkı sağlayan Türkiye Taş Kömürleri Kurumu yaşamalı, yaşatılmalı ve ocakları kapatmak değil, son sistem teknolojiyi kullanarak yenileri açılmalıdır. Kapatmak ve kapılara kilit vurmak acizliğin ve iflasın ifadesidir.

Artık ocaklar kapatılsın, kapatılmasın gibi sığ düşünceler yerine ocaklarda bir kişinin bile burnu kanamadan nasıl üretim yapabiliriz? Alın teriyle çıkarılan kömürün pazarını nasıl genişletebiliriz? Kömürü başka hangi ülkelere pazarlayabiliriz? gibi milli duruş sergilemeli ve pozitif düşünceler geliştirmeliyiz. Kendi kömürümüzü pazarlamak şöyle dursun, ucuz diye dışarıdan kömür ithal ediyor ve kendi kömürümüzü sahip çıkmanın yollarını aramıyorsak burada niyetlerimizi iyice sorgulamalı ve derhal milli menfaatleri ön plana alacak acil projeler geliştirmeliyiz.

Dünyanın en zor işini yapan madencilerimiz sosyal haklar konusunda en güzel iyileştirmeleri fazlasıyla hak etmektedirler. Son dönemde madenciler için çıkarılan çalışma saatleri ve haftalık izin günleri düzenlemelerini madencilerimiz açısından olumlu görüyor, böyle bir düzenlemeden dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Dileğimiz madencilerimizin her zaman yüzlerinin gülmesi ve morallerinin düzgün olmasıdır. Çünkü madencinin yüzü gülerse, o da bunu emeğine yansıtacak ve ülke ekonomisi de bu sayede kalkınarak milletin yüzü gülecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün madencilerin 04 Aralık Dünya Madenciler gününü kutlar, vefat eden madencilerimize Yüce Allah’tan rahmet, hayatta olanlara kazasız belasız hayırlı uzun ömürler dileriz.

 


Haber Okunma Sayısı : 1108
04.12.2015Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın