Pass

Yaşanabilir Zonguldak Platformu, Bartın Platformu ve Yuva Derneği; G20 Zirvesi sırasında liderlere yerel halkın taleplerini iletmek ve yaşanabilir Zonguldak için harekete geçmek için Yaşanabilir Bir Zonguldak İçin Termiksiz Bir Gelecek Etkinliği düzenledi.

“Zonguldak Yeni Termik Santral İstemiyor”, “Türkiye Termik Santrallere Dur De”, “G20 İklim İçin Harekete Geç” yazılı pankartlarla Çatalağzı’nda toplanan Yaşanabilir Zonguldak Platformu üyeleri, termik santrallere karşı yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

KAMYON ALTINDA KALAN ANNE VE KIZI İÇİN KARANFİL BIRAKTILAR
Termik santral önünde toplanan kalabalık önce ana yol üzerinde bir süre yürüdükten sonra mahalle arasında yürüyüşe devam etti. Geçtiğimiz haftalarda kamyonun altında kalarak hayatını kaybeden Havva Çelep ve kızı Mürvet Gören’in evinin önüne gelen katılımcılar; burada bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Kazanın yaşandığı alana kırmızı karanfiller bırakan katılımcılar güzergah üzerinde hayatını kaybeden anne ve kızının akrabasıyla karşılaştılar.
Güzergahtan kamyonların geçişinin engellenmesini isteyen Naci Kocaman gözyaşlarına hakim olamadı. Bir süre sonra halsizlik geçiren Kocaman’a eylemciler yardımcı oldu. Yakınlarını kaybetmenin acısını yaşadığını ifade eden Kocaman, eylemcilerin etkinliğine katıldı.

“KARADENİZ ZEHİR SOLUYOR”
Termik santrallerin Zonguldak’a olumsuz etkilerinin olduğunu ifade eden TEMA Vakfı Temsilcisi ve Yaşanabilir Zonguldak Platformu Temsilcisi Berran Aydan şöyle konuştu:

“Çatalağzı’nda çalışmakta olan ve havayı, toprağı, denizi ve kısaca tüm canlıları zehirleyen üç termik santral yetmezmiş gibi dördüncüsünün de yapımı tamamlanmak üzere. Sadece bu bölgede mevcut santraller bir günde üç milyon metreküp deniz suyunu zehirliyor. Sadece bu bölgede çalışan termik santrallerle yanan yedi günlük kömür tüm Zonguldak için kullanılan bir yıllık kömür miktarına eşittir. Termik cehennemine çevrilmek istenen sadece Çatalağzı değil, Zonguldak Ereğli’den başlayarak Amasra sahiline kadar 14 yeni termik santral yapımı planlanıyor. Eğer planlanan termik santraller de yapılırsa, artık bölgede yaşamak mümkün olmayacak. Karadeniz zehir soluyor. Fosil yakıtlara teşvikleriniz bizleri öldürüyor. Ucuz enerji için fosil yakıtlara desteğiniz Çatalağzı’nı, Zonguldak’ı, Karadeniz’i ve hatta tüm dünyayı yaşanmaz hale getiriyor. Bizler Zonguldaklılar olarak termiksiz bir gelecek istiyoruz. Bizler Zonguldaklılar olarak G-20 Zirvesi’nde alacağınız kararları izliyoruz.”

“BURADAKİ MESAJ AÇIK VE NETTİR”
Yuva Derneği Temsilcisi Efe Baysal da Antalya’da toplanan G-20 Zirvesi’ne değinerek, “Buradaki mesaj aslında çok değerli bir mesajdır. Çatalağzı’ndan biz yaşamı savunanların nasıl zehirlendiğinin sesinin çıkması, G-20’de toplanan liderlere de mesaj olması için çok değerli durumdadır” diye konuştu.

Bartın Platformu Temsilcisi Prof. Dr. Erdoğan Atmış ise “Burası yeterli değil Ereğli’de, Çaycuma’da, Filyos’ta, Amasra’da bu bölgede sayısız termik santrali gündeme getirdiler. Zonguldak ve Bartın’ı gözden çıkarmış gibi davranıyorlar. Halbuki kömürlü termik santraller gelişmiş bütün ülkelerde artık yapılmıyor. Ve kapatılıyor. Onların eskimiş teknolojileri, eskimiş termik santraller bize transfer oluyor. Bunlardan birkaç tanesi de Amasra ve Bartın’da yapılmak isteniyor. Biz 2008’den beri bunu yapmak isteyen firmaya karşı mücadele veriyoruz, ÇED aşamasında başarılar gösterdik. Beş kez bunu iptal ettirdik” dedi. Katılımcılar, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Kaynak: İHA


Haber Okunma Sayısı : 1479
16.11.2015Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın