Pass

Kayıkçılar Köyü’nün en verimli Deveci Armut’u bahçesine sahip Üretici Hasan Girgin’in bahçesinde gerçekleştirilen hasat da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Coşkun Ulutaş, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Kayıkçılar Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Bayram Cura, Kayıkçılar Köyü Muhtarı Mehmet Durguncu katıldı.

6 dönüm arazide yarı bodur deveci armutlarından oldukça iyi verim aldıklarını belirten Kayıkçılar Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Bayram Cura bu seneden itibaren kooperatif olarak armutları satın aldıklarını ve pazarlama sorunun ortadan kalktığını söyledi.

Kaliteli üretim yapan tüm çiftçilerin artık pazarlama sorunu yaşamayacaklarını ve destek olacaklarını ifade eden Cura; “Bugün burada çok önemli bir hadiseyi paylaşmak için buradayız. Bu bahçe kooperatif ortaklarımızdan Hasan Girgin arkadaşımıza ait. Uzun zamandır kendisinin çalışmalarını takip ediyoruz. Bu yılda hasat zamanı geldi. Kendisinin çok verimli çalışmalarından sonra deveci armudunun hasadını yapmak üzere buradayız. Ben kayıkçılar köyü tarımsal kooperatif başkanı olarak bu tür faaliyetleri sadece meyvecilikte değil, tüm tarımsal alanda yapılan faaliyetlere elimizden geldiği kadar destek verdik ve destek vermeye de devam edeceğiz. Ancak bugün farklı bir destek vermenin onuru ve sevinci içerisindeyim. Kooperatifin amacı üretimin standarda uygun, kaliteli ve sürdürebilir yapılmasıdır. Bu çerçevede bu bahçede bu sonuca ulaşılmış. Bizlerde üretimi yapan arkadaşımızı desteklemek, bundan sonra bu üretimi daha iyi noktalara ve ekonomisine katkı verecek noktalara ulaşabilmesi bakımından kendisine sağlıklı ve standartlı üretimi yaptığı için teşekkür ediyorum. Bahçesinin tamamını Pazar sorunu ortadan kaldırdık. Kooperatif olarak bu hasatı satın aldık. Bu saatten sonra üretimi yapan üreticimiz yaptığı işin sağlıklı ve kaliteli olması açısından çaba sarf edecek. Kafasında acaba ben bu ürünü ürettiğim halde satabilir miyim diye düşünmeyecek. Hem kendisine ve hem çevresindekilere katkıda bulunacak. Kaliteli ve sağlık ürün yetiştiren üreticilerimizin de bu şekilde bu konumdan sebepleneceğini buradan duyurmak istiyorum.”

İlçe Tarım Müdürü Coşkun Ulutaş, 12 yıldır çalışma kooperatif ile birlikte oldukları belirterek. 12yıl önce o zamanki kaymakamımız öncülüğün de kooperatifleşmeyi ortaya çıkardığımızda amacımız oydu. Üreticimiz bilinçli hale gelsin, nerde ne üreteceğini bilsin istedik. Özellikle kayıkçılar, geriş, ahatlı ve düz alanlarımızın sebze ve meyve üretimini ön plana çıkarmak istedik. Nitekim de buna önderlik eden birçok çiftçimiz oldu. Bunlardan biri Hasan Girgin. Yapmış olduğu yarım bodur armut bahçesi. Yarım bodurun bölgemizde avantajları var. Tam bodurda bazı sorunlar yaşıyoruz. Bizim çiftçilerimiz tam profesyonel değiller. Teknik konularda da çok donanımlı değiller. Bundan dolayı tam bodurda zamanında yapılması gereken müdahaleyi yapamıyorlar. Bu toleransı ancak yarım bodurla giderebiliyoruz. Nitekim bahçesinde bulunduğumuz Hasan Girgin çiftçimizde bu uygulamayı yaparak sonucu da gördüğümüz gibi. Kendisini tebrik ediyoruz. Bizler üreticilerimizin üretmek anlamında enerjilerini harcamalarını istiyoruz. Hem üretmek hem pazarlamak girince işin içine bazı sorunlar oluyor. Bu nedenle kooperatif başkanımızı tebrik ediyorum. Pazarlama sorunu ortadan kaldırdığı için. Üreticilerimizin en büyük sorunu ürettiğim ürünleri de kalacak yoksa hak ettiği değeri bulacak mı? Bu nedenle kooperatifin yaptığı öncülük iyi bir öncülük inşallah bunun gerisi gelecek buna inanıyorum. Kendisine ve çiftçimize teşekkür ediyorum” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, oda olarak hasat döneminde çiftçimize her desteği gösterdiklerini ifade ederek, “ Tarım ve ziraat mühendislerimizle kayıkçılar köyüne elimizden geleni yapmışızdır. Desteğimizi her zaman göstermeye devam edeceğiz. Telefonla arayanın ilacını da gübresini de temin etmişimdir. Bunlar bizim yüz akımızdır. Burada sadece hasan abimiz değil başka hasan, Mehmet çiftçimizde var. Bu çiftçilerimizle Çaycuma da bir marka oluşturacağız. Nasip olursa yıl sonra fuara, vatandaşı Bursa’ya, Antalya’ya değil, kayıkçılara, eren köye hacılara getireceğiz. Bundan sonra Erenköy ve hacılarda bu üretimi sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Kayıkçılar Köyü Muhtarı Mehmet Durguncu, “Üreticimize ve pazarlama işinin kooperatif başkanın üstlenmesi çok büyük guru kaynağıdır. Kendisi bu konuda çok emek veriyor. Üreticimizin her sorununa koşan bir başkanımız var. Bu bir ilk inşallah bundan sonraki çiftçilerimizin de ürünlerini kooperatif üstlenir ve üretici sadece üretime dönük çalışmalarını yapar, Pazar sorunu ortadan kalmış olur. Diğer çiftçilerimiz rahat olsun bu bir ilk başlangıç, bundan sonraki mevsimlerde daha fazla çiftçimizin ürettiği ürünü satarak kooperatifimizin ses getireceğine inanıyorum” dedi.

Çiftçi Hasan Girgin, ürünlerimizi bundan sonra kooperatifimiz pazarlayacak, Pazar sıkıntımız olmayacak. Bizde bundan sonra bahçemizde daha kaliteli ürünler üreteceğiz” diye konuştu.


Haber Okunma Sayısı : 2243
17.10.2015Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın