Pass

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) araştırmacılarının da dahil olduğu uluslararası araştırma ekibi uzay araçlarının yörüngelerinin ve Yeryuvarı Yönlendirme Parametrelerinin daha hassas belirlenmesini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. 

Son yıllarda Uluslararası çalışmalarda adından söz ettiren BEÜ öğretim üyeleri uzay çalışmalarında çok önemli bir yöntem geliştirdi. BEÜ Geomatik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Shuanggen Jin ve Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun yanı sıra, Çin'in Wuhan Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisi, Budapeşte Üniversitesi, Şangay Astronomi Gözlemevi ve Avustralya'nın South Wales Üniversitesi'nden araştırmacıların yer aldığı ekip, mevcut yöntemin yerine Uydu Bazlı VLBI yöntemi ile çok daha iyi sonuçlar elde edilebileceğini ortaya koydular. Yöntemle ilgili formüllerin ve sonuçların yer aldığı çalışma “Aerospace Science and Technology” isimli uluslararası dergide yayınlandı.
Uzay çalışmalarında çığır açacak bir çalışmanın başlangıcı niteliğinde olan çalışma ile ilgili Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu şunları söyledi:
“Uzay araçlarının görevlerini başarıyla gerçekleştirebilmeleri için uzaydaki konum ve yörüngelerinin, bunun yanı sıra Yeryuvarı Yönlendirme Parametrelerinin olabildiğince hassas belirlenebilmesi gerekir. Günümüzde bu amaçla Çok Uzun Bazlı Interferometri (VLBI) tekniğinden yararlanılmaktadır. Biz mevcut yöntemin yerine Uydu Bazlı VLBI yöntemi ile çok daha iyi sonuçlar elde edilebileceğini ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmanın sonuçları Aerospace Science and Technology dergisinde yayınlandı. Üniversitemiz adına böyle bir çalışmanın içinde olmak son derece gurur verici.”
Üniversitelerinin teknik bir üniversite olarak kurulduğunu hatırlatan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer: “Değerli akademisyenlerimizin ortaya koyduğu bu çalışmayı kalite ve akreditasyon çalışmalarının bir devamı olarak görüyoruz. Altyapı ve akademik alanda yürütülen kaliteye dayalı çalışmalarımızın bilimsel çalışmalarla taçlandırılması bizleri mutlu ediyor. Üniversitemiz özellikle teknik alanlarda çok güçlü bir alt yapıya sahip. Üniversitemizde çalışan uluslararası akademisyenlerimiz güçlü alt yapıyı uluslararası bilim çevrelerinde tanıtmada önemli bir konumdalar. Bu başarılı çalışmada Üniversitemizi temsil eden Geomatik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Shuanggen Jin ve Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nu tebrik ediyorum” dedi.


Haber Okunma Sayısı : 907
08.10.2015Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın