Pass

Çaycuma Emlakçılar Derneği Başkanı Erol Ünlü, Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun’u makamında ziyaret etti.

Kaymakam Coşgun ile Çaycuma emlak gayrimenkul alımı, satımı,  kiralar ve yeni yasa hakkında istişarede bulunan Erol Ünlü; “2021 Mart ayı içinde emlak ofisi ve müteahhitlere yönelik mesleki yeterlilik belgesi ve kartı kameralı yazılı ve sözlü mülakatı yapılacak. Çaycuma’mızda MYK seviye 5 mülakatı gerçekleştirdik. Belge ve kartlarını hak edenlere verdik. Çaycuma Emlakçılar Derneği ve Özgül Belgelendirmenin  2021 Mart  ayında  MYK Seviye 5 emlak danışmanı ve müteahhitlerle mülakat yapacağız.

MYK belge ve kartı olmayanlar gayrimenkul alımı ve satımı ile kiralama gerçekleştirdiğinde Ticaret Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’na göre Temmuz 2021 ilk ceza 25.000 lira, 3 ay içinde tekrar kontrole gelindiğinde 25x3 =75.000 lira, 3’ncü kontrolde mesleki yeterlilik Belgesi alınmadığı zaman emlak ofisi kapanış cezası vardır. Emlak ofislerinin 20 metrekare mecburiyeti vardır.  5 metrekare şubeler açabileceği 5 metrekare ofisi olanlar şube olarak devam edebileceği emlak ofislerinde çalışan gayrimenkul alım ve satımı kiralama işlemleri yapanlar MYK seviye 4 alması gerekmektedir. Yaptığı çalışmalarda emlak ofisinin kazancından hak ettiğini alması gerekir. Emlak ofisi ve müteahhitlerin MYK belgesi olanlar hariç işyeri ve binalara satılık ve kiralık yazısı yazılmayıp yazılı olanlar ihbar edildiğinde cezai işlem yapılacaktır.

Emlak ofisleri gayrimenkul alımı ve satımı ile kiralama işlemleri yapabileceklerdir. Müteahhitler gayrimenkul alımı ve satımı işlemlerini yapabilecektir. Çaycuma’mızda daire alış veriş ve kiralama çok pahalı söylentileri duyulmakta.  Gayrimenkul almak isteyenler alıyorlar. Daire alanlar faizi ile 500 TL, 600 TL, 700 bin TL, gibi fiyatlar gerçekleşebiliyor. Kiraya vermek için emlak ofislerine geldiğinde ‘Kredime destek amaçlı kiraya vereceğim. En az 5 sene kredi ödememe yardımcı olsun’ deniliyor. Kiralar 1200 TL ile 1700 TL arasında talep ediyorlar. ‘Neden çok istiyorsun’ denildiğinde ‘Dairem sıfır 500 bin lira bir yatırımında kira ücreti 1200 TL ile 1700 TL olsun diyorlar. Çaycuma’mızın yerlisi asgari ücretle çalışanlar bu kira ücretlerini nasıl ödeyeceklerini düşünmekteler. Çaycuma’mıza atanan memurlarımız 1200 TL ile 1500 TL arasında daireler kiralıyorlar. Çaycuma’da daire almak isteyen gurbetçi kardeşlerimiz 100 bin Euro parası olan istediği daireyi alıp çoğunlukta da evlerini kiraya vermiyorlar. Emlak gayrimenkulü alan ve satanlardan %2 + KDV ile komisyon alma hakkına sahiptir. Kiralamada bir kira bedeli +KDV alma hakkına sahiptir” dedi.

Erol Ünlü dernek yönetimi adına hatıra olarak Kaymakam Muharrem Coşgun’a kahve fincanı takımı hediye etti. Ziyarette Ticaret Odası Meclis Üyesi Cevat Tan da  bulundu.

Haber: Hakan Miyanyedi


Haber Okunma Sayısı : 6879
01.02.2021Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın