Pass

Çaycuma halkının nerden geldiğini, kimlerden oluştuğunu, net bir şekilde ortaya koyabilen bir çalışma pek olmamak ile beraber bazıları kendilerini doğudan gelmekle “Kürt” kökenli zannetmekte… Hâlbuki Selçuklu ve Osmanlı’da iskân politikası fetih edilen yerlerin Türkleşmesi konusunu unutuyorlar veya bilmiyorlar bazı köylerin adlarının Türk boy isimlerinden geldiğinin farkında değiller mesela örnek vermek gerekirse Karaevli geriş mahallesi adı Karaevli Türk boylarından gelme ihtimali yüksektir Eğmür gene bir Türk boyu adıdır. Karamusa keza Türk boy isimlerindendir karalar Türkçede Türk boy yönünü gösterir.

1071 Malazgirt savaşı sonrası Anadolu’ya Türk boyları akın etmeye başladı Selçuklu’dan sonrada Candaroğlu beyliği bölgede hüküm sürdü daha sonrada Osmanlı İmparatorluğu bölgede nüfusun büyük bir bölümü Kafkasya bölgesinden diğer büyük bir bölümü 400 500 yıl önce Urfa Mardin Yozgat dolaylarından gelen Yörüklerden oluşmaktadır.

Konuşma diline bakarsak bölgedeki konuşma ağzı tespit edilen ağızlar şunlardır.

1.Ağız yöresi Ereğli Zonguldak Devrek

2.Ağız yöresi Bartın Çaycuma Amasra

3.Ağız yöresi Kurucaşile Ulus Eflani Safranbolu Karabük

Bartın, Amasra ve Çaycuma ağız yöresine bakarsak; senlen, bulurun, içerun, yedük, gitduk, geliya, gidiya, zengünyüz, bavuruyiyala, arabaylan, ses ve şekil bilgisinden incelendiğinde Kıpçak Türklerinin şivesini görüyoruz yöre ağızları Bolu, Kastamonu, Çankırı, Denizli, Tavas, Kütahya, Burdur, Urfa ağızlarıyla ortak özellikleri gösterir yani bu bölge beynelminel Türklerden oluşmaktadır. Sağlıcakla…


Haber Okunma Sayısı : 1828
27.07.2020Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın