Pass

Cari açık ithalat ihracat farkından oluşur yani ülkenin aldıkları sattıklarından fazla olursa cari açık az olursa cari fazla olur.

Türkiye’de cari açık söz konusu ülkemizin dışardan aldığı ürünlere bakalım ilk sırada petrol ve doğal gaz otomobil ve aksesuarları, elektronik cihazlar, hurda, demir çelik, ilaçlar, savunma sanayi ve görüldüğü üzere en çok ihtiyacımız olan petrol ve doğalgaz.

Ülkemizin dört tarafı petrol ve doğalgazla çevrili olmasına rağmen yıllarca hiçbir şekilde Akdeniz ve Karadeniz’de araştırma yapılmamıştı ama şimdi Fatih Sondaj Gemisi alınarak Akdeniz ve Karadeniz’de petrol arayabiliyoruz geçen gün Filyos’a gitmiştim denizde ışıl, ışıl sondaj gemimiz duruyordu insan gelecek için ümitleniyor Türkiye’nin cari açığını en çok arttıranlardan biride Enerji doğalgaz ve petrol aramaları nükleer santraller gibi rüzgâr enerjisinden faydalanmalar enerji ihtiyacını karşılamak için yapılan hamleler milli savunmada da %70 yerli üretim söz konusu doğalgaz ve petrol bulunduktan sonra sanayide tarım ve hayvancılıkta üretim destekleri teşvikleri daha da artarsa cari açık kapanma eğilimi gösterecektir, petrol ve doğalgazı olmayan hiçbir ülke teknoloji üretmezse büyük bir icraat bulmazsa cari açığını kolay kolay kapatamaz sapla samanı karıştırmamak lazım.


Haber Okunma Sayısı : 2241
23.07.2020Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın