Pass

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Elazığ’da yaşanan depremle ilgili yaptığı açıklamada, “Belediye başkanları olmaktan büyük onur duyduğum Çaycuma halkının Elazığlı kardeşlerimizin acısını derinden hissettiğini, onlarla dayanışma içinde olduğunu, yaraların sarılması için elden gelen her türlü çabayı sergileyeceğini söylemek istiyorum” dedi.

Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Elazığ Sivrice’de meydana gelen deprem nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kantarcı mesajında, “Türkiye boyutunun daha fazla büyümemesi için dua ettiğimiz bir felaketi yaşadı. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 şiddetinde meydana gelen depremde, gelen ilk bilgilere göre, Elazığ ve Malatya’da 22 yurttaşımız yaşamını yitirdi, 1031 yurttaşımız da çeşitli şekillerde yaralandı. Öncelikle ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşımıza acil şifalar diliyorum. Belediye başkanları olmaktan büyük onur duyduğum Çaycuma halkının Elazığlı kardeşlerimizin acısını derinden hissettiğini, onlarla dayanışma içinde olduğunu, yaraların sarılması için elden gelen her türlü çabayı sergileyeceğini söylemek istiyorum. İfade etmek istediğim bir diğer husus da, yapay gündemler ve ‘sükseli’ israf projelerini tartışmak yerine, kentlerimizi deprem, sel gibi felaketlere dayanıklı hale getirebilmek için kaynak yaratmanın zorunluluğudur” dedi.

İMAR UYGULAMALARI BİLİMSEL TEKNİK VERİLERE GÖRE YAPILMALIDIR
Yaşanan felaketin ülkede deprem güvenliğini bir kez daha gündeme taşıdığını dile getiren Kantarcı, “Fay hattı dediğimiz yerkabuğundaki kırık ve çatlaklar Anadolu’yu bir yumak gibi sarmış durumdadır. Sürekli deprem riski ile karşı karşıya olduğumuzu anlatan bu durum, her an her yerde deprem olabileceği anlamına da geliyor. Bu nedenle tüm ülkedeki imar uygulamalarının öncelikle deprem güvenliği düşünülerek yapılması gerekiyor. Yaşanan onca felakete, yapılan onca bilimsel çalışmaya ve verilen onca söze karşın, bu doğrultudaki çalışmalar ne yazık ki yetersiz kalıyor. İmar uygulamalarının bilimsel teknik veriler, coğrafi koşullar ve şehirciliğin evrensel ilkeleriyle değil de, başta rant olmak üzere başka kaygılarla yapılması bu felaketlerin yaşanmasında en önemli etken olarak öne çıkıyor. Hep söylendiği gibi, insanları öldüren deprem değil, deprem güvenliği düşünülmeden yapılan yapılardır. Afet ve deprem gerçeğini göz ardı eden, yasa, yönetmelik ve plan hükümlerine aykırı yapılaşmalara kesinlikle müsaade edilmemelidir” dedi.

DEPREMLE BİRLİKTE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ
Sık sık yapılan imar aflarının yanlışlığına da değinen Kantarcı, açıklamasını, “Getirilen imar aflarıyla imarsız, ruhsatsız ve hiçbir mühendislik hizmeti almamış yapı stokunun korunması sağlanıyor. Kıyı alanları, tarım arazileri, meralar, ormanlık alanlar, dere yatakları, içme suyu havzaları ile tarihi, doğal, arkeolojik sit alanları üzerine inşa edilen kaçak ve mevzuata uygun olmayan yapılar deprem gerçeği yok sayılarak yasal hale getiriliyor. Bu durum, ne yazık ki, yaşanan her depremin felakete dönüşmesine neden oluyor. Yaraların taze olduğu bugünlerde yine bu konular konuşulacak. Uzmanlar, bilim insanları sorunun çözümü için öneriler sunacak. Deprem güvenliği konusunda herkesin hemfikir olduğu sonuçlar üretilecek. Bu tartışmalarda ortaya çıkan gerçeklerin, bu kez, hep yapıldığı gibi, unutulup gitmemesi en büyük dileğimdir. Depremin bir doğa olayı olduğuna, birlikte yaşamayı öğrenmenin gerekliliğine bir kez daha işaret ediyor, bu düşüncelerle tüm ülkemize tekrar geçmiş olsun diyor, yüce Allah’tan milletimize bir daha böyle felaketler yaşatmamasını niyaz ediyorum” şeklinde ifadelerle tamamladı.

Haber: EKSPRES

 


Haber Okunma Sayısı : 445
27.01.2020Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın