Pass

Gökçebey Kaymakamı Mehmet Ali Uzun ve BAKKA Yetkilileri İDRB Başkanı Hakkı Yavuz, Proje İzleme Uzmanı Metin Yörük,  İzleme Uzmanı Öznur Çapraz Gökçebey’de yapımına başlanan ve tamamlanmasına az bir zaman kalan Süzek Kanyonu ve Macera Parkuru’nun yapım çalışmalarını yerinde incelediler.  Proje Koordinatörü Kadir Çelik tarafından hazırlanan ve İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu ve ekibi tarafından yapımı sürdürülen çalışmada son aşamaya gelindi.

İlçe Kaymakamı ve BAKKA Yetkililerini bölgeyi gezdiren Gönüllü Rehber Asaf Adaşbay nezdinde yapılan kabul çalışmalarında Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü İzzet Turpcu tarafından bilgilendirme çalışması yapıldı. Turpcu; “Projenin bitmediğini o sebepten dolayı piknik alanını ve parkuru kullanmaya başlayan vatandaşlara bu alanın kötü amaçlarla kullanmamaları devlet malına zarar vermemeleri, bölgenin içkili yer bölgesi olmadığını parkurda yürüyüşün kendi başlarına yapmamalarını,  sadece piknik alanına bir km’lik uzaklıkta bulunan birinci şelaledeki alanda deneyimsiz yürüyüşçülerin yürüyebileceğini birinci şelaleden sonra rehbersiz ve donanımsız yürünemeyeceğinin vatandaşlar tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi.  Turpçu; “Bölge turizmine fayda sağlayacak olan ve bir başlangıç olan bu proje akabinde diğer projeleri de getirecektir”dedi.

PROJE NEDEN YAPILDI?

Süzek Kanyonu ve Macera Parkuru doğal ve kültürel açıdan potansiyeli olan bölgenin turizm altyapısının ve sosyo-kültürel altyapının iyileştirilmesine ve turizm gelirlerinin artırılmasına katkı sağlamak suretiyle bölgenin kalkınma potansiyelini harekete geçirmek için ve kanyonu ve yakın çevresini değerli ve çekici kılan en önemli unsur olan bozulmamış doğal yapısını görülmeye değer bir tabiat güzelliği olan yedi adet şelaleyi ön plana çıkartmak için yapıldı.

Projeyi Gökçebey Kaymakamlığı Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Kadir Çelik hazırlarken,   İlçe Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü İzzet Turpçu gerçekleştirdi. Proje Koordinatörlüğü tarafından 333.730.00TL olarak hazırlanan proje 247.909.54 TL ye mal olmuştur.

Proje iştirakçileri ise Bülent Ecevit Üniversitesi Gökçebey Mehmet Mithat Çanakçı MYO Güçlendirme ve Geliştirme Derneği Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdür ve Gökçebey Kalkınma Derneğidir.

PROJE KAPSAMINDA BİRÇOK ÇALIŞMA YAPILDI

Proje Kapsamı içinde Zonguldak İl Özel İdaresi Gökçebey Şantiyesi tarafından dere ıslahı yapılarak oluşabilecek sel için sette çalışması ve dere yatağı dörtte üç oranında büyütülmüş olup yaklaşık 40 araçlık park alanı oluşturulmuştur.

1.Uluslar arası standartlar göz önüne alınarak 14 Km lik alanda bölgenin istenilen projeye uygunluğu araştırması yapılarak rapor hazırlandı. Mesire alanından birinci şelaleye kadar olan kısımda on yaşından büyük çocuklu aileler için uygun olacağı bu doğrultuda emniyet noktasına denge için düğümlü iplerle inilebilir sonucuna varıldı.

2.Bu doğrultuda, Süzek Deresi ve Kanyonu'nu, macera ve doğa turizmine kazandırmak amacıyla, "Süzek Kanyonu Macera Parkuru Mastır Planı"  Uygulama Yapılacak alanda imalat projesi hazırlanmıştır. Bu planın temel ilkesi;  ziyaretçilerin macera rotalarına kolay ve güvenli erişiminin sağlanmakla beraber,  güvenlik ve erişim için yapılacak düzenlemelerin korunmuş doğal yapıyı olumsuz etkilemeyecek biçimde ve düzeyde olmasıdır.  Bu düzenlemelerin, mümkün oldukça az miktarda; doğal görünümü etkilemeyecek, göze batmayacak şekilde; geri alınabilir ve söküldükten sonra iz bırakmayacak nitelikte olması hedeflendi.

3.Altyapı çalışması kapsamında bölgenin istenilen projeye uygunluğu araştırması ve  mastır planını hazırlayan firma tarafından uygulama projesine göre malzeme temini yapılarak bölgeye bir adet ahşap merdiven uygulaması, yaklaşık olarak 30 metrelik toprak tırmanma merdiven yapımı  ana ve ara emniyet noktalarında yan geçiş emniyetlerinde kullanılmak üzere EN 795 standartlarına uygun yüksek korozyon dayanımlı paslanmaz çelik 11 adet bolt, bolt kulağı  temin ve uygulaması , 11 adet mağaracı karabinası, 100 metre statik güvenlik halatı, ana emniyet noktaları yanına iple iniş uyarı kartı uygulaması, 3 adet epoksi kimyasal ankraj harcı, 40 m2 alana zemin hazırlama betonu,2  adet WC kanalizasyon sistemi yapımı, su deposu sehpası ve WC kullanma suyu temini için su motoru ve boru tedariki yapılmıştır. Ziyaretcilerin kullanma suyu ihtiyacının sağlanması için  900 yüz metre geride bulunan su deposundan su kanalı yardımı ile su temini sağlanıp yapılacak olan çeşme ile altyapı çalışması tamamlanacaktır. Projede 200 bin TL olarak planlanan bu çalışma BAKKA tarafından düzenlenen zeyilname ile 78 bin TL'ye tamamlandı.

B- MESİRE ALANI YAPIMI KAPSAMINDA

Gökçebey İlçe Merkezi'ne yaklaşık 4 km uzaklıkta  kanyonun parkur başlangıcına bir mesire alanı oluşturulmuştur. Alana giriş kısmında bir adet tanıtım tabelası yirmi beş adet yön tabelası, 10 adet masa bank 10 adet kamelya alışveriş  yapılması ve ziyaretçilerin giyinip soyunmaları amaçlı olarak bir adet Konteynır iki adet WC konuldu.

C- SU DEĞİRMENİ TADİLATI

Vadi girişinden yaklaşık 2 km içeride harabe konumunda eski bir su değirmeni güvenli olarak görsele hazır konuma getirilecek.

D-   EĞİTİM  

Turizm gönüllüsü, bölgeyi iyi tanıyan ve tanıtım yapabilecek  kişilere Rehberlik eğitimi ile Bölgede oluşabilecek kazalarda ilk yardım ve kurtarma yapabilecek kişilere kurtarma eğitimi verilecek.

E -  TANITIM 

Doğal ve kültürel açıdan potansiyeli olan bölgenin turuzim gelirlerinin artırılmasına katkı sağlamak ve Kanyonu ve yakın çevresini değerli ve çekici kılan en önemli unsur olan bozulmamış doğal yapısını, görülmeye değer bir tabiat güzelliği olan yedi adet şelaleyi ön plana çıkartmaktır için görsel ve sosyal medya tanıtımı yapılacak.

Haber: EKSPRES

 


Haber Okunma Sayısı : 426
20.06.2019Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın