Pass

Çaycuma ilçesinde bulunan Çayır Mağarası'nın yakınına yapılması planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesi, bölgenin "tescilli kültür varlığı" olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca alınan karar doğrultusunda projenin iptal edilmesiyle bölgedeki 3 bin 133 ağaç da kesilmekten kurtuldu. 

Çaycuma ilçesinde tamamı ormandan oluşan 27 hektarlık bölgeye kalker ocağı ve kırma eleme tesisi yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunulması üzerine bölge halkı eylem başlatmıştı. Bölgede kayın, çam, kestane, gürgen ağaçlarından oluşan 3 bin 133 ağacın da kesilmesi gündeme gelmesi üzerine köy halkı tepkilerini bölgeye giderek göstermişti. Bunun üzerine ÇED süreci için hazırlanan raporun üzerine Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca Çayır Mağarası'nın 'kültür varlığı' olarak tescil edildiği belirtildi. Bölgedeki madencilik faaliyetleriyle kültür varlığının olumsuz etkileneceğine yer verildi. Yeniden görüşü alınan Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, mağaranın uzantıları, su yolları, orman parsellerinin olduğunu tekrarlayarak doğal değerlerin zarar göreceği gerekçesiyle projenin uygun bulunmadığı görüşünü tekrarladı. 

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığında İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısında kurulun kararını inceleyen komisyon üyeleri projenin iptali yönünde karar aldı. 

“Doğal değerlerimizin tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz” 
TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, tepkilerini dile getirerek, “Çıkarılacak milyonlarca ton taşı taşıyan kamyonların gürültüsünden, kırma eleme tesisinin çıkaracağı tozdan dumandan buralar yaşanmaz hale gelecek. Biz hep beraber el ele verip yaşam hakkımıza sahip çıkacağız. Doğal değerlerimizin tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz." ifadelerine yer vermişti. 

Haber: EKSPRES

 


Haber Okunma Sayısı : 526
05.05.2019Hakkımızda.

25 Ocak 2006 tarihinde Basın ve Meslek İlkelerine Bağlı Kalmaya Söz vererek, Çaycuma Ekspres Gazetesi Günlük Siyasi Gazete olarak yayın hayatımıza başladık.

2009 yılında Çaycuma Ekspres Gazetesi ile devam ettiğimiz hizmet doğrultusunda matbaacılık sektörüne de adım atarak Miyanyedi Ofset olarak Çaycuma’da hizmet vermeye başladık.

Miyanyedi Ofset, her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesiyle, matbaa, reklam, promosyon ve tasarım hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Sektöründe kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Miyanyedi Ofset, müşteri memnuniyeti ve devamlılığını sağlanmasını en önemli prensip olarak görür.

Bunu elde etmek için işle ilgili bütün kararlarımızda ve işin her aşamasında kalite, ve özenle ilgili prensipleri dikkate alıyor, en yüksek etik değerlere bağlı kalıyoruz.

Ayrıca, Eylül 2015’te Çaycuma Ekspres Gazetemiz haberlerine bir yenilik daha katarak son dakika haberler ve canlı yayın bağlantısıyla da bir yeniliğe daha imza attık.

EKSPRES GAZETESİ
Çay Mah.Saray Sok. No :1/B
Çaycuma - ZONGULDAK
Tel :0 372 615 79 70
E-mail : miyanyediofset@hotmail.com
Hava Durumu.
Hava durumu tahmini
Çaycuma
Bize Ulaşın